Jaki wybrać certyfikat SSL na stronę www?

Nie wiesz na jaki certyfikat www się zdecydować? Zwyczajny, Multidomain, czy może Wildcard? Z Egeek-iem z pewnością wybierzesz najlepszy dla swojej strony internetowej!. Zobacz jakimi kryteriami musisz się kierować przy wyborze szyfrowania SSL. Zobacz podpowiedzi Egeeka.

 

OD REDAKCJI

To drugi tekst, z dłuższego cyklu artykułów na temat Certyfikatu SSL.

  1. Czym jest certyfikat SSL?
  2. Jaki wybrać certyfikat SSL na stronę www?
  3. Co to jest certyfikat Multidomain SSL?
  4. Co to jest certyfikat Multi Wildcard SSL?
  5. Co to jest certyfikat SSL Wildcard?
  6. Jak zamówić certyfikat SSL?
  7. Jak zainstalować certyfikat SSL?

O tym że warto zainwestować w taki certyfikat pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów Czym jest certyfikat SSL gdzie wyjaśniliśmy, czym jest taki certyfikat i w jakich przypadkach warto go stosować.

Przypomnijmy, że Certyfikat SSL jest to narzędzie, które poświadcza wiarygodność domeny, albo też jednocześnie domeny i właściciela. Szyfruje dane przesyłane pomiędzy użytkownikiem a serwerem strony www.

 

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze certyfikatu?

Po pierwsze określ

  1. wielkość Twojego serwisu internetowego,
  2. rodzaj przesyłanych danych,
  3. branżę w jakiej działasz.

Jakie dane chcesz certyfikować?

Certyfikat SSL możemy podzielić ze względu na autentyczność danych których dotyczą, na trzy główne kategorie:

  1. DV (Domain Validation) – potwierdza wiarygodność domeny. Antykadencji dokonuje się na podstawie weryfikacji własności domeny internetowej. Weryfikacja taka odbywa się dwuetapowo. Pierwszy etap polega na porównaniu informacji zawartych w kodzie CSR z bazą WHOIS.  Drugi etap, to autoryzacja samego zamówienia certyfikatu, czyli kliknięcie w link wysłany droga elektroniczną.
  2. OV (Organization Validation) oprócz wiarygodności domeny www, jest także gwarantem autentyczności danych właściciela. Weryfikacja danych nastepuje poprzez tzw. dokumenty rejestrowe np. REGON, KRS.
  3. EV (Extended Validation) jest podobnym certyfikatem do OV który poświadcza prawo do domeny i dane właściciela, Jest to jednak certyfikat o najwyższym zaufania i jest stosowany przez branżę finansowe, firmy świadczące usługi płatnicze.

Co chcesz zabezpieczyć certyfikatem SSL?

W zależności od tego co będzie zabezpieczane taki certyfikatem możesz wybrać rożny typ certyfikatu:

  1. Zwykły
  2. Wildcard
  3. Multidomain

Jeżeli chcesz zabezpieczyć tylko jedną domenę, powinieneś wybrać dowolny certyfikat w wersji podstawowej. Jest on najtańszy i zarazem najbardziej popularny. Możesz go stosować zarówno do firmy jak i na użytek prywatny.

Jeśli jednak będziesz potrzebował poza domeną główną, zabezpieczyć także subdomeny np. blog.twojastrona.pl, poczta.twojastrona.pl powinieneś wybrać typ certyfikatu Wildcard. Na takie rozwiązanie często decydują się małe i średnie firmy. Więcej o tym certyfikacie będziesz mógł przeczytać już niebawem w artykule Co to jest certyfikat SSL Wildcard?

Trzecim typem certyfikatu SSL jest Multidomain. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł zabezpieczyć klika rożnych domen internetowych. Możesz zabezpieczyć do 10 różnych domen, oszczędzając na tym znacznie swój budżet. Więcej o tym certyfikacie możesz przeczytać już wkrótce w artykule Co to jest certyfikat SSL Multidomain?

 

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę?

Decydując się na certyfikat musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na rozpoznawalność takiego certyfikatu przez przeglądarki internetowe. Dobry certyfikat musi być widoczny we wszystkich popularnych obecnie na rynku przeglądarkach internetowych. tj. Firefox, Opera, Safari, Chrome, Internet Explorer.

Kupując certyfikat otrzymasz również gwarancję od wystawcy, który w razie problemów z szyfrowaniem transmisji danych zrekompensuje ewentualne szkody.

Sprawdź jaką pomoc techniczną oferuje dana firma. W jakich godzinach możesz się skontaktować z firmą i jaką drogą może być udzielona Ci ewentualna pomoc. Często wystawcy to firmy zagraniczne. Musisz się więc przygotować, że jeżeli zdecydujesz się na takiego wystawcę to kontakt również przeważnie będzie w języku obcym. Warto jednak poszukać polskiego wystawcy. Dzięki temu będziesz miał pewność, że oboje poruszacie się w obrębie tych samych przepisów prawa.

Na koniec zwróć także uwagę na koszty, które będziesz musiał ponieść. Przeważnie umowa dotyczy okresu 12 miesięcy. Przed kupnem przejrzyj kilka ofert aby wybrać najkorzystniejszą.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia technicznego zapraszamy na stronę Adevo – Działamy Kreatywnie gdzie specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Moje początki programowania sięgają 2010r. W trakcie wielu projektów zdobywałem doświadczenie, rozwijając nie tylko umiejętności techniczne, ale także kompetencje miękkie. Programuje głównie w PHP i Python.