Słownik pojęć informatycznych – SIEĆ INTERNET

4

Przedstawiamy słownik pojęć IT związanych z siecią Internet. Słownik będzie sukcesywnie uzupełniany o nowe pojęcia, zapraszamy do udziału w rozwoju słownika pojęć IT z kategorii sieć Internet.

 

Address Resolution Protocol (ARP) – jest to protokół sieciowy który umożliwia mapowanie logicznych adresów warstwy sieciowej na adresy warstwy łącza danych.

 

 Adres MAC (ang. MAC address) to fizyczny adres karty sieciowej.

 

AP –  (ang. Access Point) urządzenie zapewniające hostom dostęp do sieci komputerowej za pomocą bezprzewodowego nośnika transmisyjnego.

 

ARP spoofing – atak sieciowy pozwalający atakującemu przechwytywać dane przesyłane
w obrębie segmentu sieci lokalnej. Atak polega na rozsyłaniu w sieci LAN spreparowanych pakietów ARP zawierających fałszywe adresy fizyczne.

 

Brute force – algorytm siłowy, który opiera się na sprawdzeniu wszystkich kombinacji w poszukiwaniu rozwiązania danego problemu.

 

BSSID – (ang. Basic Service Set Identifier) jest to 48-bitowy numer identyfikacyjny sieć bezprzewodową WLAN nadawany stacjom AP.

 

Cracker – osoba używająca gotowych programów do łamania zabezpieczeń. Wśród społeczności hakerów takie osoby określa się jako script kiddie (skryptowy dzieciak).

 

Dictionary attack – technika używana do siłowego odgadywania haseł poprzez przeszukanie słownika z danymi uwierzytelniającymi.

DOS – blokada usług (ang. Denial of Service) atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania.

 

Hacker – osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach, znająca wiele języków programowania, znająca świetnie systemy operacyjne.

 

HTTP request – żądanie HTTP

 

Hub – koncentrator, zadaniem urządzenia sieciowego, jest przekazywanie sygnału z jednego portu na wszystkie pozostałe, bez sprawdzania kto jest adresatem wiadomości.

 

Honeypot – pułapka mająca na celu wykrycie prób nieautoryzowanego użycia systemu czy pozyskania danych.

 

Hotspot – jest to otwarty punkt dostępu, umożliwiający połączenie z siecią Internet, najczęściej za pomocą sieci bezprzewodowej opartej na standardzie Wi-Fi.

 

IP – jest to identyfikator sieci w warstwie trzeciej modelu OSI, w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny).

 

LAN – (ang. Local Area Network) to sieć komputerowa łącząca hosty na określonym małym obszarze, takim jak blok, szkoła, dom, itp.
MIMO – (ang. multiple-input multiple-output) metoda która polega na wykorzystaniu kilku anten do równoległej transmisji kilku strumieni danych.

 

OSI – model dzieli proces komunikacji sieciowej na siedem oddzielnych warstw.

 

RADIUS – (ang. Remote Authentication Dial In User Service) usługa zdalnego uwierzytelniania użytkowników.

 

Router – inaczej trasownik, jest to urządzenie sieciowe pracujące w III warstwie modelu sieciowym OSI. Służy do łączenia różnych sieci komputerowych.

 

Sieć VLAN – (ang. Virtual Local Area Network) to wydzielona logicznie sieć urządzeń w ramach innej, większej sieci fizycznej.

 

Słup – osoba użyta przez przestępców podczas dokonywania oszustwa internetowego.

 

Sniffer – czyli program komputerowy, którego zadaniem jest przechwytywanie i analizowanie danych przepływających przez sieć.

 

SSID – (ang. Service Set Identifier) – identyfikator sieci składający się maksymalnie z 32 znaków, dodawany do nagłówków pakietów wysyłanych przez bezprzewodową sieć WLAN.

 

Web Browser – przeglądarka internetowa

 

Web Server – serwer sieciowy

 

Web page – strona internetowa (www)

 

WEP – (ang. Wired Equivalent Privacy) standard szyfrowania stosowany w sieciach bezprzewodowych 802.11.

 

Wi-Fi – (ang. Wireless Fidelity) jest synonimem określenia WLAN.

 

WLAN – (ang. Wirless Local Area Network) sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi realizuje się bez użycia kabli.

 

WPA – (ang. Wi-Fi Protected Access) standard szyfrowania stosowany w sieciach bezprzewodowych standardu IEEE 802.11.

 

WPS – (ang. Wi-Fi Protected Setup) metoda łatwego dostępu do sieci WLAN, zaimplementowana na urządzeniach typu AP.

 

VPN  – (ang. Virtual Private Network) jest to wirtualna sieć prywatna, przez którą płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem sieci Internet w taki sposób, że osoby podsłuchujące transmisję nie będą mogły jej podsłuchać.

 

Interesujesz się bezpieczeństwem IT? Prowadzisz stronę www?
Nie przegap kolejnych porad i aktualności.

4 Komentarzy

 1. Adam

  W jaki sposób można przesłać propozycję?

 2. Piotrek Słomka

  Będą inne słowniki np. marketingu internetowego?

  1. Tomek Kowalczyk

   Oczywiście planujemy taki słownik pojęć marketingu internetowego. Niebawem udostępnimy na łamach portalu Egeek.

Dodaj swój komentarz do artykułu